Yukarıtaşpınar Köyü Terme Samsun

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Samsun İli Köyleri - Yukarıtaşpınar Köyü Hakkında -Yukarıtaşpınar Köyü Tanıtımı - Yukarıtaşpınar Köyü Resimleri
Samsun

Bilgiler

Nüfus 457 (2007)

Koordinatlar

Posta Kodu 55637

Alan Kodu 0362

Yönetim

Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi

İl Samsun

İlçe Terme


Yukarı Taşpınar, Samsun ilinin Terme ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi


Köyün adı, köy büyükleri tarafından köyün girişine yapılan taş kuyu (pınar) dan gelmektedir. Pınara su almaya gelen çevre köylüler, birbirlerine "nereye gidiyorsun dendiğinde TAŞPINARA" cevabı alındığından bu köyün adının taşpınar olarak tescillendiği bilinmektedir. Daha sonra köy büyüyüp ikiye bölünmüş biri Yukarı Taşpınar, diğeri ise aşağı taşpınar adını almıştır. İlerleyen yıllarda aşağı taşpınar adının aşağı bölümü kaldırırarak taşpınar olarak değiştirilmiştir.Yukarı Taşpınar köyüne ilk yerleşen aile olan Çömezoğulları Trabzon Beşikdüzü - Şalpazarından gelme olup Cumhurriyetle birlikte IŞITAN soyadını almışlardır.Daha sonra Hacı Numan oğulları diye bilinen ve Öztürk soyadını alan Kuzey Kafkasyadan geldiği sanılan (Bir rivayet de ise Konya 'dan gelme)aile yerleşmiş ve en son olarak da ordu ilinden gelme Musapaşa oğulları bu köye yerleşmiş olup YILMAZ soyadını almışlardır. Köye damgasını vurmuş büyüklerimizden bazıları Merhum Sadık ÇAVUŞ,(Sadık IŞITAN), Merhum Tabanca Hasan lakaplı(Hasan ÖZTÜRK) ve Cevdet Hoca diye bilinen Merhum Cevdet YILMAZ sayılabilir.Bunlardan Sadık Çavuş Kurtuluş (İstiklal) Savaşına katılmış bir gazi aynı zamanda Cumhurriyet aydınıdır.Hasan ÖZTÜRK (Tabanca Hasan) ise renkli kişiliği ve Atatürkçü, Cumhurriyetçi kimliği ile bilinmekte olup köy muhtarlığı da yapmıştır.Cevdet hoca ise döneminin efsane öğretmenlerindendir ve bugün yetiştirdiği öğrencilerden bir çoğu çok iyi yerlere gelmişlerdir. Köyde Sosyal hayat; 1975-1980 yılları arasında çok hareketli olup o dönem köy gençlerinin daha sosyal ve ortak hareket edebilen, tartışan, gelişmeye açık ve daha aydın bir yapıda gençler olduğu söylenmektedir.12 Eylül 1980 sonrası gençler Futbola yönelerek bu sosyaliteyi sürdürmeyi 1992 yılına kadar başardılar.O yıllarda çevrede Yukarı Taşpınar Spor diye bilinen Efsane Siyah-Beyaz formalı ve Terme Çarşamba arası köylerde düzenlenen turnuvalarda şampiyonluklar kazanmış takımı hiç unutulmayacaktır. Ancak daha sonra geçim derdi nedeniyle köy büyük göçler vermiş gençlerin çoğu gurbete çıkmış, köyde kalanlarda (genelde yaşlılar)sosyal yaşamı ev-kahvehane-cami arasında sürdürmektedir.

Kültür


Köyün gelenekleri; meşhur mısır çapalama (misir maleme) imeceleri, bu imeceler 35-40 kişi olarak gerçekleşir ve o zamanın en iyi sosyalleşme aracıdır.Aynı zamanda köyün erkekleri ve kızları düğün ve nişan törenlerinin dışında bu imecelerde kesişirler birbirlerine aşık olurlarmış. Sesi güzel olanlar bu imecelerde türkü söylerlermiş.Köy düğünlerinin olmazsa olmazı haline gelen kına geceleri ve düğün yemekleri çok meşhurmuş.Düğünlerde yapılan yağlı Keşkek, Lepsi,kuru üzüm hoşafı ve üstüne bir tepsi baklava yenirmiş.Yörenin ev yemekleri; Mısır Çorbası, Dingil (Pancar Keşkeği), Tirit, Pancarlı Fasülye, Pancar Çorbası, Pancar Dolması, Goruklu ve Bulamaç'ı sayabiliriz.Lepsili Poot'uda unutmamak lazım


İşin doğrusu bugün köyde gelenekler sürdürülmemekte olup, herkes günün koşulları neyi gerektiriyorsa öyle giyinmekte, ona göre yemekte ve ona göre yaşamaktadır.

Coğrafya


Samsun iline 45 km, Terme ilçesine 12 km ve Çarşamba İlçesine 10 Km.uzaklıktadır. Ticareti çoğunlukla çarşamba ilçesi ile yapılmaktadır.(Şive Çarşamba şivesidir) Denize uzaklığı 18 km.dir.Yeşil Irmak deltasında kurulu bir köydür.Karadeniz Sahil yoluna 2 km.dir.Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2009 600

2000 424

1997 472


Bu köyün 1982 Nüfusu 1467 idi verilen göçler neticesinde bugün 600 civarındadır. Şu an ise İlkokulu bile kapalı

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve fındık uretımıne baglıdır. Ancak son yıllarda görülen beyaz amerikan kelebeği (Tırtıl) ve fındık dalının özüne girerek yiyen böceğin üremesi sebebiyle köydeki fındık ağaçlarının kurumaya yüz tutmuş olması sebebiyle, fındık üretiminin aza inmesinden sonra sebzecilik üretimine hız verilmiştir. Ayrıca büyükbaş hayvancılık (az da olsa) yapılmaktadır.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları


2009 - Gamber IŞITAN

2004 - Selim IŞITAN

1999 - Selim IŞITAN

1994 - Nurettin IŞITAN

1989 - Nurettin IŞITAN

1984 - Nurettin IŞITAN

1979 - Mehmet ÖZTÜRK -Köy Muhtarı: SELİM IŞITAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 362 898 41 23
Cep Telefonu:
0 532 337 53 68

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
2000
452
1997
424
İle Uzaklığı:

40 km
İlçeye Uzaklığı:
15 km
Rakım:
m


Sağlık Evi

Yok

Sağlık Ocağı

Var / Faal Değil

İlköğretim Okulu

Var / Faal

Taşımalı Eğitim Yapılıyor

PTT Şubesi

Yok

PTT Acentası

Var

Su Şebekesi

Yok

Kanalizasyon

Yok
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz