Yumaklı Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Tortum Yumaklı Köyü - Yumaklı Köyü Hakkında - Yumaklı Köyü Tanıtımı - Yumaklı Köyü Resimleri
İlçe: TORTUM

İl: ERZURUM

Köy Muhtarı: HİKMET KILIÇ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (442) 778 20 39

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 308

İle Uzaklığı: 61 km

İlçeye Uzaklığı: 15 km

Rakım: 2100 m


Tarihi

Köyün tarihi tam olarak tarihi bilinmesede ancak çok medeniyetlere mekan olmuş bir yerleşim merkezi olduğu, baharat yolu olarak kullanılan güzergahta çeşitli dönemlerde çeşitli milletler yaşamış bunlardan yakın tarihte bilinenlerden Selçuklular, Karakoyunlular ve Osmanlı hakimiyetinde kalmış ilçemiz olan tortum ile birlikte 1828-1829 Rus savaşından sonra Rus istilasından kurtarılmıştır. Köy 1877-1878 osmanlı rus savaşında tekrar rus işgaline uğramış. 1917 Bolşevik ihtilalinden sonra Erzurum’ dan geri çekilen Ruslar silah ve cephanelerini buralarda yaşayan Ermenilere bırakmışlar ve Ermeni saldırıları başlamıştır. Fakat ermenilerin giremediği ender yerlerden biridir. O dönemde Mürsel Amca (Rahmetli Hacı Ahmet DUMLU nun babası) eline geçirdiği bir askeri borazanı köye getirmiş her sabah öğle akşam borazan çalarmış ermenide köyde asker var diye giremezmiş.Köy 1 nci dünya savaşı sırasında kafkas ordusu (3 ncü Ordu) Levazım dağıtım noktası imiş( sivri cephesinin) İlçemizle birlikte 16 Mart 1918 tarihinde düşman işgalinden kurtarılmıştır. Köyümüz sınırları içerisinde bir çok yerleşim merkezlerinin olduğu ve bunlardan geçit denilen peyler mıntıkasındaki yerleşim merkezinin bir boya ait şehir olduğu ve yine baharat yolunun bu şehirden geçen kürt yolu narmana bağlayan yol olduğu, yine tapi diye bildiğimiz bölgemizde ve yakınlarında birkaç yerleşim merkezinin olduğu ve yerlerin köy olduğu bilnmektedir. Halen kalıntıları mevcuttur,köyümüz dolma ermenilerin sürülmesinden sonra dolma halk tarafından yerleşkesi gerçekleşmiştir,şuana kadar nüfus yoğunluğu peyderpey değişsede belli başlı sülaleler yaşamaktadır,bunlardan sırasıyla BEYLER (ÖĞÜLMÜŞ) Ağadedegil ( Bu sülale Kazımağagil(EDİ:Osmanlıcada Mahkeme Katibi demek) Paşaemigil(ADAL) olarak ayrılmışlardır), tosun ağa (EFENDİ DAYIGİLLER) perogiller (SÖĞÜTLÜ), tahsildargiller (SAVAŞ), ustagiller (TUZCU), kocogiller (KAN), hafizsüleymangiller (ŞORSU), ehmetemigiller (KIR),hocagil(KANLITAŞ) aşağı mahallede bu sülale erzurum'un yerlilerinden olup kuyumculuk yaparken köyümüze göç etmişlerdir eski adları SARRAFOĞULLARI olup köyümüzde sadıkgiller deniyor(SÖĞÜTLÜ)Ailesi,ÖĞÜLMÜŞ,SÜTÇÜ, KARAMAN, YAYLA, AKPINAR, ÇALIK, ÖZLER, YURT, KABAN, YEŞİLBAŞ(Kocogillerden) soy isimli ailelerden oluşan bir toplum yaşamaktadır soy isimleri gözden kaçanlardan özür dilenir.

Kimileri tamamiyle gitmiş ve soy isimlerinden dahi kalmayan sülaleler vardır bunlardan Nacipgiller yoğun bir nüfus olmakla birlikte izmire göç etmişlerdir Köy çevre köylerde tanınan bilinen bir köydür.içinde husumet ya da benzeri hislerin bulunmadığı geçmişten bu zamana kadar yardımlaşmayı seven bir halk yapısına sahiptir.Köyün en büyük özelliği komşusuna dar gününde canını bile verir. Mesala cenazelerde cenaze sahibine hiç bir iş bırakılmaz hep işler komşular tarafından yapılır karşılık gözetmeksizin. Hayvancılık 1 nci geçim kaynağıdır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri eskiye nazaran pek gelenekler devam etmemektedir ancak insanının neşesi herzaman var ola gelmiştireski köy düğünleri çok neşeli ve tiyatro türü skeçlerle yapılmasına karşın şimdi pek yok sayılır,göreneklerimiz eskiye bağlılık devam eder, yemeklerimiz değişik olan orta asya yemekleri bulunmaktadır bunlardan bazıları tatar böreği, bişi, peynir helvası, kuymak, hıngel (Mantı) genelde hamurlu yemekler başta gelir.

Coğrafya

Erzurum iline 48 km, Tortum ilçesine 10 km dir.köyümüzün arazi yapısı engebeli olmakla birlikte yaylası ve otlakiyesi önemli derecede iyidir bölgeye göre sulu tarım ağırlıktadır. Erzurum Kars yaylasının en iyi meralarının bir bölümüde burada bulunmaktadır.

Büyükbaş hayvancılık iyi derecede yapılmaktadır.devletin köyde yeni bir gölet yatırımı dışında herhangi bir desteklemesi yoktur .köy sınırı Narman,Erzurum,pasinler,ve tortumun sınırımzdaki köyleri bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.kışları soğuk ve karlı geçer bunun belki kışın faydası yok ama yaza sulama açısından dağlardaki karların geç erimesi binr nevi baraj görevi görmektedir.Yazları kurak geçmektedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bölgenin süt ürünlerine önemli katkısı bulunmaktadır süt fabrikaları için önemli potansiyel, Arıcılık geliştirilmeli karadeniz bölgeyi bu alanda kullanıyor, köyümüzün kendi insanına teşfik edilmeli. Yaylamız yakınlarında acı su kaynağı bulunmaktadır kükürtlü su bölgeninde isminin acısu olduğu bu suyun tahlili analizi yapıldımı bilinmez ancak değerlendirilirse bölge için trizim amaçla ya da köy ekonomisine faydası olabilir çünkü su önemli derecede çok hem de mutlaka suyun bir özellğinin olduğu mutlak,ilgilenmek gerek.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. GSM Türkcell faal durumda diğer GSM şebekeleri yoktur,Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.