Yumaklı Köyü Yenipazar Bilecik

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
YenipazarYumaklı Köyü Bilgileri -Yumaklı Köyü Hakkında - Yumaklı Köyü Tanıtımı - Yumaklı Köyü ResimleriYumaklı, Bilecik Yenipazar ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: YENİPAZAR

İl:BİLECİK

İle Uzaklığı:65 km

İlçeye Uzaklığı:16 km

Rakım:626m

Nüfus:

2000:172
1997:165

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Ata erkil bir yapıya sahip olup,nufusun büyük kısmı Bilecik,skişehir,İstanbul'a göç etmiştir.her sene mayıs ayında yapılan hıdırellez hayrında toplanılarak hasret giderilir. Köyümüzden İstanbula göç eden eski muhtarlarımızdan Osman Kılıçarslan İstanbul Pendik Dolayba Belediyesinde Kartal Belediyesinde ise yılları arasında meclis üyeliği görevinde bulunmuştur.Ayrıca İstanbul Bilecikler Derneği Kurucusudur.

Coğrafya

Bilecik iline 65 km, Yenipazar ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: ARİF ÖZDEMİR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (228) 434 51 55

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Yumaklı Köyünün bugün kü yolu 1966 senesinde Muhtar Osman KILIÇARSLAN tarafından yaptırılmıştır.Yine Osman KILIÇARSLAN döneminde köy okulu ve köy çeşmeleri restore edilmişir.

Ayrıca köy camii nin bulunduğu yerde OSMAN KILIÇARSLAN tarafından köyümüze bağışlanmıştırKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz