Yundalan Köyü Hakkında Bilgi Merkez Kırklareli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kırklareli Yundalan Köyü - Yundalan Köyü Hakkında - Yundalan Köyü Tanıtımı - Yundalan Köyü ResimleriYündalan, Kırklareli ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: Şevki ATKAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
2731685-2731682

Cep Telefonu:
05324352450

Tarihi

Yündalan Köyü Osmanlı döneminden önce kurulmuştur. Köyün bulunduğu bölge çalılık olduğundan, göçebelere ait sürülerin yünleri çalılara takıldığı için bölgeye önce "Yünçalan" daha sonra da "Yündalan" denilmiştir. Köy, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra Yündalan olarak kayıtlara geçmiştir.

Köyün ilk sakinleri, bölgeye Karadeniz'in kuzeyinden gelen Gagavuz Türklerinin daha sonradan müslüman olanları olan "Gacal"lardır. Halen köy nüfusunun yaklaşık yarısını Gacallar oluşturmaktadır. Köy nüfusunun diğer yarısını ise Bulgaristan muhacırları oluşturmaktadırlar.

Kültür

Köyde çeşitli Etkinlikler düzenlenmektedir. Köy halkı tarafından yapılan imece usulüYağmur duaları her yıl nisan aında büyük katılım ile düzenlenmektedir. Yemek kazanlarında pişirilen yemekler tüm yöre halkına dağıtılmaktadır.

Coğrafya

Yündalan Köyü şehir mekezine 12 KM uzaklıkta bulunmaktadır. Yapımı yeni tamamlanan Kırklareli Barajı köy sınırları içerisindedir. Etrafında bulunan çeşitli tepeler ve düzlükler ile verimli bir araziye sahiptir. Sınır komşuları Üsküp, Kızılcık Dere ve Üsüpdere köyleridir.

İklim

Yündalan köyünde karasal iklim koşulları görülmektedir. Yeni Kırklareli barajının kurulması sonrası köy ikliminde yumuşa olmuş ve sıcaklıklar mevsim normallerinin üstünde seyretmeye başlamıştır. Ağır kış koşullarının yaşandığı karların yolları kapattığı dönemler artık görülmemektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 370
1997 321

Ekonomi

Yündalan'da köy ekonomisi tamemen tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köy halkı elinde bulunan arazide ayçiçeği, Buğday ve diğer tahıl ürünlerini tek mahsul olarak almaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim Okulu bulunmaktadır. Fakat öğrenci sayısındaki eksiklik sebebi ile kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi bulunmaktadır. Kanalizasyon Şebekesi yeni gelmiştir . Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca köyle kırklareli'nin ulaşımı üsküp belediyesi tarafından sağlanmaktadır.sabah 7:00 den akşam 19:30 a kadar saat başı ulaşım sağlanmaktadır.
Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz