Yünlü Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yünlü Köyü Zile- Yünlü Köyü Hakkında - Yünlü Köyü Tanıtımı - Yünlü Köyü Resimleri
Tokat
Bilgiler
Nüfus [2007]
Koordinatlar
Posta Kodu 60400
Alan Kodu 0356
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Zile

Yünlü, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgiler rivayete dayalı ve oldukça sınırlıdır. Buna rağmen yöredeki inanışa göre; bölgenin geçmiş zamanlarda sık orman örtüsü ile kaplı olduğu, bu bölgede küçükbaş hayvanlarının otlatılması sırasında ağaçlara takılan yünlerin ihtiyacı olanlar tarafından toplanılması ile bölgeye "yünlü ya da yünlük" adının verildiği rivayet edilir.

Köyün tarihi ise oldukça eskidir. Köyün ilk yerleşim olarak kullanılması 12.yy da anadoluya gelen sufî dervişlerin bölgeye yerleşerek bir dergâh kurmalarıyla başladığı rivayet edilir. Bugün iddia edilen bu dergâh köy yerleşim alanı içerisinde "Kayapınar" denilen, köy halkı ve çevre köylülerinde itibar edip ziyaret ederek her ilkbaharda onlarca kurban adadığı bir yer konumundadır. Daha sonraları dergâhın takriben 200 m yukarısına "Soloğlu" denilen Türkmen bir ailenin yerleştiği rivayet olunur ki, bugün bu aileye "Türkmenler" denilmektedir. İlk yerleşim yıllarından Timur'un anadoluyu işgaline ve oradan bugüne kadar hiçbir işgal ve etkileşime maruz kalmayan köy homojen yapısını koruyagelmiştir.
Kültür

düğünleri meşhurdur akrabalık ve komşuluk son derece sıkıdır ayrıca köyün içinde kaya pınar denilen bri evliya vardır ziyarete açıktır halen kurban kesilmektedir
Coğrafya

Tokat iline 76 km, Zile ilçesine 9 km uzaklıktadır. Köy, tarihi Zile - Amasya yolu üzerinde bulunur. Zile'ye 1 - 2 km mesafede başlayan Dereboğazı vadisi 7 - 8 km yükseldikten sonra köyün batı yamacında doruk noktasına ulaşarak 1300 rakımını bulur. 7 - 8 km devam eden düzlük aynı zamanda Tokat ve Amasya illeri sınırını oluşturur. Platonun sonunda 5 - 6 km lik bir inişten sonra Yeşil ırmak vadisi ile kesişir.
İklim

Köy; coğrafi bölümlemede Orta Karadeniz'de değerlendirilsede karasallık ve yükseltinin etkisiyle yaz - kış ve gece - gündüz sıcaklık farklılıklarıyla daha ziyade İç Anadolu iklimine sahiptir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar yağışlı ve soğuk geçer. En soğuk şubat ve mart ayları, en sıcak ise temmuz ve ağustos aylarında yaşanır. Gerek yükselti, gerekse konumundan dolayı poyraz rüzgarının etkisinde kalması köyün yerel iklimi üzerinde etkilidir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 466 - 259(E),207(K)
2000 554
1997 517
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde; birincil olarak buğday ve arpa tarımı yapılmaktadır. Bunun yanısıra, nohut, mercimek,yemlik fiğ, şeker pancarı,vişne, elma, üzüm yaprağı tarımı yaygındır. Küçük ve büyükbaş hayvancılığın yapıldığı köyde mera hayvancılığı yaygın olmakla birlikte son yıllarda ahır hayvancılığı yapan ailelerde olmaya başlamıştır. Bölgesindeki diğer köylere nazaran göç hareketlerinin az olduğu köyde buna sebeb olarak genç nüfusun çalışmak için yurtdışına mevsimlik işçi olarak gitmeleri, oradan elde ettikleri kazançla da aile ekonomilerine katkıda bulunmaları gösterilebilir.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu ve lojmanları mevcuttur.(1961) Ancak eğitimin anasınıf ve ilk beş yılı burada tamamlandıktan sonra 6,7 ve 8. sınıflarda ilçeye taşımalı eğitim yapılmaktadır. Köyde; Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı iki camii ve personeli bulunmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ancak her iki şebekede onarıma tadilata ve tamirata ihtiyacı vardır. Köyümüze hizmet vermekte yetersiz kalmaktadır.Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık evi ve lojmanı olmasına rağmen hiç bir personel bulunmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol atıl durumdadır ve yetkililerin onarmayada niyetleri yoktur.Köyde elektrik ve sabit telefon ve ADSL hizmeti vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz