Yünören Köyü Hakkında Bilgi Bünyan Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
yünören köyü bilgileri - yünören köyü rsimleri - yünören köyü tanıtımYünören, Kayseri ilinin Bünyan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Kölete köyünün adı sonradan Yünören olarak değiştirilmitir. Köyde bugün Dulkadirli soyundan Aşıkoğulları ve Çadırcıoğulları oturuyorlar. Sonradan Afoğulları (ÜNAL ve BAYRAM), Kırımoğulları ve Köroğlu ailesi ile Tomarza’dan Veziroğulları köye yerleşmişlerdir
Kültür [değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Su böreği, mantı, Tepsi Mantısı ve halıları meşhurdur.
Coğrafya

Kayseri iline 59 km, Bünyan ilçesine 33 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 509
2007 509
2000 568
1997 617
Ekonomi

Köyün ekonomisi daha önceleri tarım ve hayvancılığa dayalı olsada günümüzde gurbetcilik ön plana çıkmaktadır,dünyanın birçok ülkesinde köyümüzden işçi çalışmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz