yunus larda cınsıyet ayrımı yavru olanlarda

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
bnm 3 tane yawrum kaldı dıger yunuslarımdan cınsıyetlerını tam olarak bılmıyorum bı kac ozelıgını soylersenız belkı daha yardımcı olursunuz bana
 

SeLeN

Yönetici
Editör
#2
Yunuslar doğada, kıyı kesimlerinde 3-15 derinlikte yaşarlar,sevdikleri su ısısı 22-28 derece arasıdır,ph ise 7,2-8,8 aralığanda olmalıdır.Kaynaklar bu balıkların erkeklerinin 20-23,dişilerinin ise 17-19 cm. boylara ulaşabildiklerini söylüyor ama ben uygun şartlar sağlanırsa erkeklerin 30 cm.dişilerinde 25 cm. olabildiklerine şahit oldum.Yine kaynaklar bu balıkların 300 lt. lik akvaryumarda beslenmeleri gerektiğini söylüyor,bana görede yunus beslemek isteyenler en az 300 lt. lik akvaryumlar edinmelidirler.Büyük ebatlı akvaryumlarda ve tek tür beslenen yunusların diğerlerinden ne kadar farklı olduğunu aşağıda fotoğraflı olarak göreceksiniz.
Bu fotoğraftaki yunus benim üretimhanemin en büyük ikinci yunus'udur.Yaklaşık 6 yaşında ve 24 cm. boydadır.
Şimdi öncelikle yunus'lar ne tür akvaryumlardan hoşlanırlar bununla başlıyalım.

Yunus beslemek için en az 300 lt. lik bir akvaryum gerekir.Yunus'lar akıntılı suları severler ve akvaryumlarının tabanında ince taneli kum olmalıdır.Kumla oynamayı çok severler,mümkün olduğu kadar renkli kum kullanmayın (siyah veya çok beyaz)Bu onları strese sokacaktır.Çok fazla kaya ile dekor gerekli değildir,yanlız akvaryumda birden fazla baskın erkek varsa,akvaryumu ortadan ikiye bölecek şekilde kaya ile ayırabilirsiniz.Kendilerine öğretilmişçesine kayanın bir tarafını bir erkek,diğer tarafını öbür erkek sahiplenecektir.Zaten akvaryum büyüklüğü ne olursa olsun 2 taneden fazla erkek eklemeyin.Uygun koloni için ya 2 erkek 10-15 dişi,yada 1 erkek,6-8 dişi sayısı çok ideal olacaktır.Akvaryumlarının dekorunun değiştirilmesinden bile rahatsız olur,strese girerler,mümkün olduğu kadar yaşadıkları akvaryumlarda değişiklik yapmayın.Yunus'larda üreme;Yunus dişileri yaklaşık 8-10 aylık olduklarında üreme dönemine girerler(uygun boyutlu akvaryumlarda)Dişi bir yunus ilk yavru vermeğe başladığında 30-40 civarı yavru verir.Hayatının en iyi döneminde bir dişi yaklaşık 200 yavru verir.Eğer ortam sevdikleri gibi olursa,dişiler 40-60 gün arası tekrar yumurta tutarlar.Kuluçka dönemi 12 ile 18 gün arasıdır,yumurtalarına pek sadık olmayan anne yunusları ilk 3-5 yumurta tutmalarında kusturmamanızı tavsiye ederim.

Fotoğrafta ağzı dolu iki anne adayı.
Cinsiyet;Yunusların cinsiyetlerini anlamak aslında çok zor değildir.Erkekler kafa yapıları ve uzun yüzgeçleri ile kendilerini çok belli ederler.Sağlıklı bir cinsiyet tahmini için balıklar en az 7-8 aylık olmalıdır.Bazen dişilerde erkekler kadar olmasada kafa yaparlar.

Fotoğrafta erkek ve dişi yunus.

Evet şimdi bence yunuslar hakkındaki en önemli konuya geldik.Neden hep ısrarla diyorumki bu balıklar büyük akvaryumlarda ve tek tür olarak beslenmelidirler.Forumda saflığı sorulan bir yunus için o kadar kolay kırma diyebiliyoruzki,bazen ben bile şaşırıyorum.Arkadaşlar yunusun kırma olup olmadığını anlamak çok zor değildir,kırma bir yunus kendini çok uzaktan belli eder.Önemli olan yunusun hangi şartlarda beslendiğidir.Ben size çok orjinal bir erkek yunus yavrusu vereyim onu kendinden büyük ve baskın olan farklı türlerin içerisinde besleyin kesinlikle gelişmeyecektir.Yunuslar güzelliklerini ancak uygun akvaryumlarda ve özellikle tek tür olarak beslendiklerinde gösterirler.


Aşağıdaki yunuslar kardeştir.Yaklaşık 4 yaşındalar,birisi benim üretimhanemde 350 lt. de 1 erkek,8 dişi olarak büyüdü ve boyu şu anda 22 cm. diğer yunusu ise arkadaşım benden damızlık altı boyda iken en güzel en gelişmiş yunus olarak seçti aldı ve 200 lt. de karma akvaryumda besledi,onunda boyu 15-17 cm. kadar, hemde kendinden büyük olan baskın balıkların içerisinde,sonuçmu?İnanılmaz değilmi?Bu iki yunus'un kardeş olduğuna inanmak çok güç ama kardeşler.Aradaki farkı gördünüznü?

Sanırım yunusları neden büyük akvaryumlarda ve tek tür olarak beslememiz gerektiği şimdi daha iyi anlaşılmıştır.

Son olarakta nasıl beslenmeleri gerektiğini aktarayım sizlere.Bu balıklar aslında pek yem seçmezler,vereceğiniz yemleri severek yiyeceklerdir.Haftada 1 gün aç bırakılmaları, bağırsaklarının temizlenmesi için ve annelerin daha sağlıklı yumurta tutmaları açısından (tamamen kendi tecrübem) son derece sağlıklı bir yöntemdir.Ben 2 gün protein ağırlıklı beslediğim yunuslarıma 3. gün mutlaka bitkisel yemleme yaparım.15 günde birde karides veririm.


Konuya ilgi gösteren,yorum yapan tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.Bu konu ile alakalı soracağınız sorular olursa öm. dan değil buradan sormanızı rica ederim.

NOT;Bu konuda (özellikle fotoğraflar konusunda) benden yardımlarını esirgemeyen Emrah (emiir)kardeşime ve makalenin yazılmasını ısrarla isteyen arkadaşlarıma teşekkür eder saygılarımı sunarım.


ALINTI