Yüreğine Sor Filmin Tanıtımı

#1
Sponsorlu Bağlantılar


Ve Recep Ve Zehra Ve Ayşe, Gramafon Avrat, Karartma Geceleri gibi ses getiren filmlerin senarist-yönetmeni Yusuf Kurçenli’nin son filmi Yüreğine Sor, müslüman bir kız ile hıristiyan bir gencin aşkını konu alıyor. Karadeniz’in muhteşem doğasında çekilen filmde Asi adlı televizyon dizisinden hatırladığımız Tuba Büyüküstün’e Kenan Ece ve Hakan Eratik eşlik ediyor.

Filmin konusu:
19. yüzyılın sonunda, Karadeniz’de yaşayan Esma ile Mustafa birbirini çok sevmektedir. Ne var ki; bu aşkın döneme ve yöreye özgü bir engeli vardır: Mustafa bir hıristiyandır. Esma da dahil herkes onu müslüman sanmaktadır. Osmanlı, yaptığı yasal düzenlemelerle hıristiyan tebaayı müslümanlarla eşit duruma getirdiğinde ise kilise gizli hıristiyanların dinlerini açıklamasını ister.

Bu durum kilise ile aşkı arasında kalan Mustafa için zor bir durumdur. Hıristiyan olduğu bilinirse hayatında Esma olamayacaktır. Müslüman bir kızın hıristiyan bir erkekle evlenmesi ne toplumsal, ne de yasal olarak mümkündür. Bu imkansız aşka bir başka engel de Esma’yı tutkuyla seven bey oğlu Mehmet’tir.

İki aşık herşeyi göze almaya hazırdırlar fakat toplumsal koşullar Esma ile Mustafa’nın aşkından daha güçlüdür. Ve aşklarını savunabilmek için efsane olmaları gerekecektir…

Yüreğine Sor

Yönetmen: Yusuf Kurçenli
Oyuncular: Tuba Büyüküstün, Kenan Ece, Hakan Eratik, Ayla Algan, Alp Öyken, Aliye Esra Salebci, Hakan Karahan, Nihan Büyükağaç
Senaryo: Yusuf Kurçenli
Türü: Dram
Yapım: 2010 Türkiye Yapımı
Süre:
Gösterim Tarihi: 12 Mart 2010
 

#2
Yüreğine Sor Film Tanıtımı ve FragmanıYüreğine Sor

Yapım:
2010 ~ Türkiye
Tür:
Dans, Dram, Romantik
Yönetmen:
Yusuf Kurçenli
Senaryo:
Yusuf Kurçenli
Yapımcı:
Nesteren Davutoğlu
Görüntü Yönetmeni:
Colin Mounier
Müzik:
Ayşenur Kolivar, Ayşe Önder
Filmin Websitesi:
www.yureginesor.com
Gösterim Tarihi:
12 Mart 2010 (Türkiye)

Yüreğine Sor Oyuncuları

  • Tuba Büyüküstün
  • Şevval Sam
  • Ayla Algan
  • Mahmut Gökgöz
  • Kenan Ece

Filmin Özeti

İki genç insan Esma ile Mustafa birbirini sevmiştir.Gelecek ancak birlikte olduklarında anlamlıdır onlar için.Yoksa hayatın bir değeri yoktur.Ne var kibu aşkın döneme ve yöreye özgü bir engeli bulunmaktadır. Mustafa gizli bir Hıristiyan'dır.Esma dahil herkes onu Müslüman sanmaktadır.
Öbür yandan Osmanlı yaptığı yasal düzenlemelerle Hıristiyan tebaayı Müslümanlarla eşit duruma getirmiştir.Kilise gizli Hıristiyanların artık dinlerini açıklamasını istemektedir.Bu zor bir durumdur Mustafa için;kilise ile aşkı arasında kalmıştır.Çünkü Hıristiyan olduğu bilinirse hayatında Esma olmayacaktır.Müslüman bir kızın bir Hıristiyan erkekle evlenmesi ne toplumsalne de yasal olarak mümkündür.Mustafa Esma'yı alıp götürecek ve açıklayacaktır durumu.Esma'nın bunu mesele etmeyeceğinden emindir.
İki sevgili kaçmaya hazırlanmaktadır kidedesi ölüyor Mustafa'nın.”Hacı Süleyman” babası gibi ve babasının babası gibi Müslüman mezarlığına gömülecektir.Cemaat namaza durmuştur ki Mustafa'nın babaannesi bomba gibi düşüyor ortalarına.”Durun!” diyor.”Kocam Yuhannes adıyla vaftiz edilmiştir Hıristiyan'dır.”
Şimdi bir yasak aşktır Esma ile Mustafa'nın aşkı.Yine de herşeyi göze alıp kaçacaktır aşıklar.Ama Esma'nın bir Hıristiyan'la kaçarak hayatını tehlikeye atmasına dayanamayacak biri vardır.Esma'yı tutkuyla seven Mehmet.
Toplumsal koşullarEsma ile Mustafa’nın aşkından daha güçlüdür.
Ve aşklarını savunabilmek için efsane olmaları gerekecektir…Film Resimleri