Yurttepe Köyü Araç Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Araç Yurttepe Köyü - Yurttepe Köyü Hakkında - Yurttepe Köyü Tanıtımı - Yurttepe Köyü Resimleri
Tarihi

Köyün eski adı hakkında halk arasındaki 2 ayrı söylenceye göre şunlar anlatılır;

1)Türkler Anadoluya girdiklerinde yeni yurtlar kurarken Bizans tekfurları ile mücadele etmek zorunda kalıyorlardı.Bu köyün olduğu yerde bir çarpışma sırasında ok atmayı bilmeyen bir gence yanındaki bir komutan "okunu germe yas" demiş bu savaştan sonra bu köy kurulmuş ve adı da "Germe-yas" kalmış söylene söylene değişmiş ve "Giremez" olmuş.

2)Bir başka rivayete göre ise Beylikler döneminde İsfendiyaroğulları Beyliği zamanında Kastamonu tımarları dağıtılırken kadı huzurundaki toplantıya bu köyün köy kethüdası geç kalınca Kastamonu kadısı sinirlenmiş ve görevliye demişki o "giremez" köyün adıda toplantı katibinin dalgınlığı sonucu tahrir defterlerine "Giremez" olarak kaydedilmiş.

Cumhuriyet döneminde köyün bir tepe eteğinde kurulu olması sebebiyle adı değiştirilmiş ve adına "YURTTEPE" denmiştir.

Kaynak: İlker SARAÇOĞLU tarih öğretmeni


Coğrafya

Kastamonu iline 41 km, Araç ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak son yıllarda kuraklık artışı görülmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 55
2000 64
1997 57

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Göç denen toplumsal yara bu köyünde kaderi olmuştur. 3 kuşaktır göç olayı yaşayan bu köyümüzden özellikle Karabük Demir-Çelik Fabrikasında çalışmak için Karabük'e yine çalışmak için Kastamonu'ya İstanbul'a Ankara'ya İzmir'e Yurt dışına yoğun bir göç yaşanmıştır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim var ama kullanılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesivardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köy odası ve imam evi vardır. Köyde evlerde telefon ve şebeke suyu mevcuttur.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz