Yusufhacılı Köyü Merkez Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Yusufhacılı Köyü - Yusufhacılı Köyü Hakkında - Yusufhacılı Köyü Tanıtımı - Yusufhacılı Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: Bilgi yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Tarihi

köyün tarihi; köye ilk gelen iki kardeş oraya hayvan otlatmak için gelmişlerdir.Yakın civardaki üç dört köy yerleşmelerine karşı çıkmışlar,kavga etmişler ve yine de iki kardeş sincarları keserek oraya ev yaparak yerleşmişlerdir.Besicilik mallarıda şu an alicikli mevki diye geçen çakalbükü mevkine besicilik ağılı yaparak oraya yerleşerek kurulan müslüman türk köyüdür.köyü kuranlar ise çakallı kebir köyünden gelen çakallıoğlu aile bireyleri kurmuştur. Daha sonradan bazı aileler ise Şam'dan ve Adıyaman'a bağlı Dut kazasından Alibağ Uşağı köyünden gelerek köye katılmışlardır.

Kültür

köyün kültürü klasik bir maraş kültürüne sahiptir.sebebi ise maraşa en yakın köy olmasından dolayı kendine has özel bir özelliği yoktur

Coğrafya

Kahramanmaraş merkezine 9 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 - 767
1997 - 735

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.internet cafe vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.dügün salonu vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi de vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz