Yusuflar Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
yusuflar köyü tanıtım - yusuflar köyü bilgileri - yusuflar köyü resimleriYusuflar, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köye ilk gelen iki kardeştir. Bunlardan birisinin ismi Yusuf Aga'dır. Bu köyü Yusuf Aga kurmuştur. "Yusuflar" ismi Yusuf Aga'ya dayanır. Yusuf Aga'nın mezarı da eski Emeğil köyünün mezarlığında yola yakın bir yerde olduğu söylenir.
Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri hemen hemen diğer Avşar köyleri ile aynıdır. Düğünlerde ve cenazelerde imece usulü ile yemekler yapılır ve yardımlaşılır. Askere giden gençler için yemekler düzenlenir. Düğün davetiyesi olarak da öyle süslü şekilli kartlar dağıtılmaz. Okuntu olarak bardak, eşarp, çorap gibi küçük hediyeler dağıtılırdı. Harmanı diğerlerinden geç kalana yardım edilirdi. Komşu açken tok yatılmaz ve yine komşu üzülüyor iken sevinilmez. Düğünler davul-zurna eşliğinde yapılır. Cenazelerde ağıtlar yakılır ve en önemlisi yörelerimizde Osmanlı Türkçesi konuşulur.
Coğrafya

Kayseri iline 90 km, Pınarbaşı ilçesine 14 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, yazı da kışı da çetindir yani karasal iklim hüküm sürmektedir. bakalım yapılan barajlar etki ederse iklimimiz de bazı değişikliler söz konusu olabilir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 12
2000 80
1997 68
Ekonomi

Köyün ekonomisi önceleri tarım ve hayvancılığa dayalı olarak yön bulurdu fakat şimdi ise şehirden destekli olarak yönünü değiştirdi, tarım da, hayvancılıkta eskisi kadar faal değildir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Hacı Kayhan
1999 - Hacı Kayhan
1994 - Fahri Kayhan
1989 - Ahmet Köroğlu
1984 - Ahmet Kayhan

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz