Yuva Köyü Tefenni Burdur

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Tefenni Yuva Köyü - Yuva Köyü Hakkında - Yuva Köyü Tanıtımı - Yuva Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Durmuş BAYAR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
(0248) 496 75 00

Cep Telefonu:
(0535) 395 99 87

Yuva, Burdur ilinin Tefenni ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Yiva boyundan olduğu için Türkmenlerin üç oklarından yiva boylarından oldukları için yuva ismi konulmuştur.Yine bir rivayete göre Yuva köyünü kuranların oğuz türkmen ailelerinden YIVA soyundan göçüp gelenlerden olduğu söylenir. .Ancak rivayeten Osmanlı zamanında Beyköy'lü beylerin Çiftliği olduğu söylenir. Yine bir rivayete göre Köy Halkı Eski Beyköylüler,Kozağaç'tan göçenler, Karamanlı-Ferizli den göçüp gelenler,Karamusa dan gelenler,Tefenni merkezden gelenlerden oluşmuştur. Bu bilgiler köy halkı ve bazı yaşlılardan edinen bilgilerdir. Doğrusu köy halkının birkaç aile dışında hepsi birbirine akraba Türkmen yiva boyuna mensuptur.dil yapısı çevre köylerin hiç birisine şivesi uymaz.

Kültür

gelenek olarak fazla bilgi olmamakla,yemeklerden keşkek,güllaç,tarhana çorbası,bazlama ekmek,bulgur pilavı,höşmerim meşhurdur.

Coğrafya

Burdur iline 81 km, Tefenni ilçesine 11 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus :2000 - 133

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz