Yuvaköy Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yuvaköy Köyü Almus - Yuvaköy Köyü Hakkında - Yuvaköy Köyü Tanıtımı - Yuvaköy Köyü Resimleri
Tokat
Bilgiler
Nüfus 468 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 60900
Alan Kodu 0356
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Almus

Yuvaköy, Tokat ilinin Almus ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

İlk ismi Sideri olan köye devlet tarafından Yuvaköy ismi verilmiştir.Köyün Kuruluşu yaklaşık 150 yıl öncesine dayanır. Önceleri dağınık yerleşime sahip olan köy daha sonra birleşerek bu günkü şeklini almıştır.
Kültür

GELENEK GÖRENEK

Düğün başladığı ilk gün erkek evinde ZOR PİLAVI yapılır. Köyde herkes davet edilir. Kız evinde kına gecesi yapılır. Kına gecesinde gelininin sağ eline kına yakıldıktan sonra oyun oynanır. Ertesi gece gelinin sol eline kına yakılır ve oyun oynanır. Gündüz ilk önce damat hamama götürülür. Daha sonra gelin hamama götürülür.

Cumartesi günü damat harmana götürülür ve damada hediyeler verilir. Düğünlerde küçük çapta güreş yapılır. Damat köyün orta yerine getirilip, davetlilerin arsında “Güya Donatım” yapılır. Pazar günü saat 09:30 sıralarında gelin alma yapılır.

Asker uğurlama sırasında köy meydanında toplanılır. Davul zurna eşliğinde oyunlar oynanır. Askerler evlere davet edilir ve yemek ikram edilir.

Köyde bulunan Mehmet ARSLAN Erhan KARAHAN saz çalıp türküler söyler
Coğrafya

Tokat iline 53 km, Almus ilçesine 17 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 468
1997 338
Ekonomi

Köyün ekonomisi : Hayvancılık, tarım, balıkçılık, mevsimlik işçiliktir. Hayvancılık : Küçükbaş ve büyükbaş olmak üzere yapılmaktadır. Yazın yaylaya çıkılıp havalar soğuduğu zaman köye dönüş yapılmaktadır. Tarım : Tarım olarak köyde buğday, arpa, fiğ vb. yapılmaktadır. Balıkçılık : Köyde bulunan kooperatife bağlı kayıkçılar Almus Barajından balık tutmaktadır. Tutulan balıklar kooperatife satılır, kooperatifte köy ve kasabalarda balıkları satar. Barajdan sazan, yayın, çay balığı vb. avlanmaktadır.
Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz