'Yüzde yüz doğal kozmetik yok'

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
'Yüzde yüz doğal kozmetik yok'

Piyasada doğal diye nitelendirilen birçok kozmetik ürün olduğunu belirterek tüketici bu konuda dikkatli olmalı tamamen doğal ürün söz konusu değil denildi.


Anadolu Üniversitesi (AÜ) Eczacılık Fakültesi Eczacılık Teknolojisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yasemin Yazan piyasada “doğal” diye nitelendirilen birçok kozmetik ürün olduğunu belirterek “Tüketici bu konuda dikkatli olmalı tamamen doğal ürün söz konusu değildir” dedi.

Prof. Dr. Yasemin Yazan gazetecilere yaptığı açıklamada insanların sağlığına veya temizliğine verdiği önemi cilt sağlığına da vermesi gerektiğini belirterek dış görünümün önemli olduğunu ve bu konuda cildin güzelliğinin ön plana çıktığını söyledi.

Kozmetik ürün kullanırken cildi temizleme ve nemlendirmenin önemine işaret eden Yazan “Cilt bakımı ürünleri bugün kozmetik ürünler arasında en büyük bölümü oluşturuyor. Kozmetik ürünlerin ham maddesinin doğal olabilmesi için bazı özellikleri taşıması gerekir. Birincisi bitki örtüsünden hayvanlardan alınmalı ve mineral kaynaklı olmalı. İkincisi yenilenebilen yani tekrar tekrar elde edilebilir olmalı ve son olarak da büyük oranda elde edilip belli bir amacı olmalı” diye konuştu.

(TÜMÜYLE DOĞALDIR) DİYE BİR ŞEY YOK

Prof. Dr. Yazan bir başka yaklaşımda da doğal ürünlerin kimyasal tepkimelerden uzak olan ham maddeler olduğunun söylendiğini anlatarak kimyasal tepkimeye girmemiş hiçbir ham maddenin söz konusu olmadığı uyarısında bulundu.

Yazan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bazı etiketlerde 'hiçbir sentetik madde içermez' ibaresi vardır. Böyle bir şey dünyada bir saçmalık olarak kabul edilir. 'Tümüyle doğaldır' diye bir şey yok. Ancak doğal ham maddelerin kullanıldığı kozmetik ürünler vardır elbette. Bu doğal ham maddeler yalnız bu amaca yönelik yenilenebilen ham maddeler bile olsa bunların cilt üzerinde beklenmedik birtakım etkileri çıkabilir. Hatta sıkı yönetmeliklere bağlı olan sentetik ham maddelere göre daha fazla olabilir diye söyleniyor. Çünkü doğal ham maddelerin bağlı olduğu çok sıkı yönetmelikler yok henüz. Onun için kozmetik bilimciler birtakım yollar arıyorlar. Doğal ham maddelerin yararları tabii ki çok yüksek ama bunların hem alerji yapmayan hem toksik (zehir etkisi) olmayan ve ciltte tahrişe neden olmayan özelliklerini belirlemek için birtakım yönetmelikler gerçekleştirmeye çalışıyorlar.”

TÜKETİCİ NE YAPMALI?

Doğal olduğuna inanarak herhangi bir kozmetik ürünü satın almadan önce tüketicinin dikkat etmesi gereken hususlar olduğunu bildiren Prof. Dr. Yazan şunları söyledi:

“Kozmetik ürünlerin tamamı olmasa bile bazıları için doğal olduğunu kanıtlayan bazı logolar geliştirildi. EcoCert logosu bunların en önemlileridir. Bu logo ürünün büyük oranda doğal olduğunu gösterir. Bunun dışında geliştirilen bir diğer logo da Cosmebio logosudur. Yani biyolojik olarak kabul edilen kozmetik anlamına gelir. Tüketiciler bu logolara dikkat edebilir. Bu logoları taşıyan kozmetik ürünler bütün testlerden geçirilmiş ve tüketiciye sunulmuştur.”

Prof. Dr. Yazan tüketicileri kozmetik ürünleri aldıkları yer konusunda uyararak tüketicilerin dışından kozmetik almamasını da önerdi.