Zayıflama Konusunda Gerçek Diyetisyenlerin Yaklaşım Şekli

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
1- Bireyi tanıma

Bireysel özelliklerin tespiti için zayıflamak isteyen kişiyle ayrıntılı bir anamnez formu doldurulur. Sağlık durumu, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumu, sigara alkol kullanım durumu, hedefleri ve birçok bilgiyi öğrendikten sonra yol haritası çıkarılır.
2- Planlama
Kişinin öncelikli olarak neden kilo aldığını ve bu nedenleri yavaş yavaş nasıl ortadan kaldıracağımızı planlanır. Temel beslenme bilgileri verilir. Örneğin; menü planlama, mutfakta sağlıklı yemek pişirme ve alışveriş için püf noktaları ve ihtiyaç duyulan diğer konular belirlenir.
3- Sağlık kontrolü
Kişi sağlıklı olduğunu beyan etse bile, dahiliye uzmanı ile görüşüp, gerekli kontrollerinin yapılması sağlanır. Doktorun uyarılarına göre beslenme planının ana noktaları oluşturulur.
4- Vücut analizi
Kişinin yağ, kas, su miktarlarını, oranlarını, bel kalça oranını, metabolizma hızını ölçen profesyonel analiz cihazı ile tüm vücut bileşimi ölçümü yapılır. Buna göre hedefler yeniden gözden geçirilir.
5-Beslenme eğitimi
Kişinin gelmeden önce yediklerini en az 3-4 gün yazması istenir. Bu kayıtlar sayesinde bireyin nerede fazla, nerede eksik beslendiği anlaşılır ve öneriler buna göre hazırlanır. Örneğin kişi miktarı çok küçük ama kalorisi çok olan besinleri tüketiyor olabilir. Az yiyorum ama kilo veremiyorum diye yakınıyor da olabilir. Ona yediklerinin ne içerdiğini anlatarak farkındalığı sağlanır. Beslenme bilgilerinin içeriği kişinin gereksinimlerine göre belirlenir.
6-Takip
Motivasyonun sağlanması ve devamlılığı, beslenme alışkanlığı değişikliğinin kilo ve beden üzerine yansımaları haftalık takiplerle izlenir. Örneğin kilo vermiş ama kas kaybetmiş kişilerin bazı temel konuları anlamadığı ve uygulamadığı fark edildiğinde, nedenler öğrenilip yeni bir süreç planlanır.
7-Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanımı ve kilo kontrolü
Kişiye evde, işte, piknikte, partide, düğünde, günlerde nasıl besleneceğini, dengeli ve yeterli beslenmekten vazgeçmeden her şeyi nasıl yiyebileceği öğretilir.
8- Kısaca biz diyetisyenler bireylere beslenme ve diyet konusunda danışmanlık yapan meslek grubuyuz.
Zayıflamak için buzdolabına yapıştırılıp birkaç hafta sonra atılan, kaybolan listeler vermeyiz. Diyet yapma psikolojisini yaşatmadan sağlıklı beslenmesini öğretiriz.

Az miktarda ama sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz ve kendi başınıza sağlıklı beslenmeyi sürdürür hale gelmeniz bütün bu çabanın sonunda en büyük ödülünüz olur.