Zeyköyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Zeyköyü Sivrihisar - Eskişehir - Zeyköyü Köyü - Sivrihisar - Zeyköyü Köyü HakkındaZeyköyü, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: ŞEFİK KÜÇÜK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (222) 723 21 24
Cep Telefonu: 0 (535) 280 16 60

Tarihi
Zey köyü çorumdan gelen yörük boyu çorukoğulları ile yozgattan gelen bozokların gelmesiyle kurulmuştur.manav köyüdür.erdelikaralar aydının teke yöresinden kargalı yöresine gelmişlerdir.dedelerimizden karamustafanın babası gelmiştir.aydın yöresinden gelmiştir.osmanlı imparatorluğunun polatlı kürt baş edemeyince bunları polatlı yöresine yerleştirmiştir.polatlı kargalı köyünde takeliler olarak geçmiştir.kürt haraca kesmiştir belba yani koç dedenin babası bunlarını birini öldürmüş gelmiştir.kara mustafa dede atatürk yardım etmiş çok büyük toprak parçası vermiştir.köy kurtuluş savaşında çanakkale yemende çok sayıda şehit vermiştir.çerkezler boşnaklar ise sonra köye yerleşmiştir.%90 manav kökenli insanlardan oluşur.çok sayıda subay astsubay uzman çavuş tsk çalışmaktadır.çilefeler çorukoğludur uzlar ise bozoktur.başlar ise kepen köyünden gelmiştir manavdırlar.erdelikara tekelilerdir ve türkmendir.çerkez boşnak türkmen manavda olsak manav olarak isimlendirmekteyiz

Kültür
-

Coğrafya
Eskişehir iline 131 km, Sivrihisar ilçesine 31 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 351
1997 319

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - ŞEFİK KÜÇÜK
2004 - Şefik Küçük
1999 - Hüseyin Erdelikara

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak: Vikipedi , Yerel Net​