Zor hamilelikte sağlıksız bebek riski

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Finlandiya'daki Kuopio Üniversite Hastanesinden Dr. Kaisa Raatikainen ve ekibi, 1989-2007 seneleri arasında hastanede yapılan 17 bin 114 doğumla ilgili araştırma yaptılar.

Araştırma kapsamındaki kadınların dörtte üçünün 6 ay içinde, yüzde 12'sinin 6 ay ila 1 sene içinde, yüzde 6'sının 13 ayla 2 yıl arasında, yüzde 4'ünün ise 2 yıldan daha uzun bir sürede hamile kalabildiği söylendi.

Hamile kalma zamanıyla gebelik sonuçlarının karşılaştırıldığı araştırmada, gebe kalmaları 2 seneden fazla süre alan kadınlarda erken doğum ve sağlıksız bebek dünyaya getirme olasılıklarının yüzde 51 ila 64 daha fazla olduğu saptandı.

"Fertility and Sterility" dergisinde yayımlanan araştırmada, bir kadının hamile kalma süresi ne kadar uzun olursa doğumdan önce en az bir kez düşük yapma olasılığının o kadar fazla olduğu da belinlendi.

Dr. Raatikainen ve ekibi ayrıca, bu kadınlarda hamilelik veya doğum sırasında, hamilelikle bağlantılı şeker hastalığı ve cenini saran zarda enfeksiyon gibi olumsuzluklara da daha çok rastlandığını saptadı.