Zoran Zivkoviç Kimdir - Zoran Zivkoviç Biyografisi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Zoran Zivkoviç Kimdir-Zoran Zivkoviçin Hayatı-Zoran Zivkoviç Biyografisi-Zoran Zivkoviç Hakkında Bilgi

Zoran Zivkoviç (1960 - .... )

Zoran Zivkoviç, 18 Mart 2003 tarihinde, selefi Zoran Cinciçin bir suikastla öldürülmesinden birkaç gün sonra, Sırbistan başbakanlığına atandı..

Zivkoviç, 22 Aralık 1960ta Nişte dünyaya geldi.
1983te Belgrad Ekonomi Kolejinden mezun oldu ve beş yıl sonra kendi şirketini kurdu
Zivkoviç, Cinciçin Demokratik Partisine 1992de katıldı. Miloşeviç rejiminin yılmaz bir muhalifi olan Zivkoviç, Miloşeviçin 2000 yılının Ekim ayında iktidardan düşmesini sağlayan gösterilerde başı çeken kişilerden biriydi. Zivkoviç, parti hiyerarşisindeki basamakları birer birer çıkarak partideki ikinci adam konumuna yükseldi.
1993 - 1997 yılları arasında Zivkoviç Sırbistan Meclisi üyesiydi. Bu arada, Zayedno (Birlikte) adlı muhalefet bloğunun 1996da belediye seçimlerinde sağladığı başarının ardından, Sırbistanın üçüncü büyük kenti Nişin belediye başkanı oldu.

Kosovadaki çatışmaların ardından, kış mevsiminde petrol gereksinimini karşılamak için Zivkoviç ve birçok başka belediye başkanı ABnin desteğinde bir Demokrasi İçin Enerji programı geliştirdi. Zivkoviç bu program için Eğer güçlü ve gururlu olmakla 10.000 çocuğun okullarına devam edebilmesini sağlamak için yalvarmak arasında bir seçim yapma yetkim olsa, insanların ne dediğine bakmaksızın yalvarmaya hazırım ifadelerini kullandı. Hükümet bu programı engellemeye çalıştı; bunun üzerine Zivkoviç oturma eylemleri düzenledi.

2000 yılında Yugoslav Federal Meclisinde milletvekili olan Zivkoviç, iki kez Federal İçişleri Bakanlığı görevi yaptı. Söz konusu görevde 2003 yılının Şubat ayına, Yugoslavya yerine Sırbistan-Karadağ kuruluncaya değin devam etti...
Cinciçin ölümünün ardından Demokratik Parti onu yeni Başbakan adayı olarak gösterdi. Sırbistan Meclisince 18 Mart 2003te bu göreve getirildi. Zivkoviç ülkedeki tüm partilerden siyasi istikrarın yeniden sağlanması ve reformlar için çaba harcamalarını istedi. Yaptığı konuşmada Dışişleri konusundaki kısa erimli amaçlarımız Avrupa Konseyi ve Barış İçin Ortaklık Programı üyeliği ile birlikte ABye üyelik müzakerelerine başlamaktır diyen Zivkoviç, ancak Birlikle daha yakın ilişkiler içine girerek Sırbistanın eski gücüne kavuşabileceğinin altını çizdi.

Zivkoviç evli ve iki çocuk babasıdır
Demokratik Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Cinciçin yakın bir müttefiki olan Zivkoviç, reformları sürdürme ve Cinciç öncülüğünde başlatılan örgütlü suçlarla mücadelenin sürdürüleceğini taahhüt etti Ayrıca, 2000 yılında Savunma ve Güvenlik Konseyi üyeliğine, 2002 yılındaysa BM Savaş Suçları Mahkemesiyle İşbirliği Ulusal Konseyi üyeliğine seçildi 2002 yılında Zivkoviç aynı zamanda Terörle Mücadele Konseyine de başkanlık yapıyordu