Zuko (Zuko Kimdir? - Zuko Hakkında)

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Zuko


Zuko adlı karakter Avatar: Son Hava Bükücü (Avatar The Last Airbender) adlı anime dizinin bir karekteridir. Ateş Lord'u Ozai'ın oğlu, yani ateş ulusunun prensidir.
Zuko 16 yaşında, babası Ateş Lordu Ozai tarafından sürgüne yollanmış, Avatar Roku'nun kanını taşıyan bir prens, ve Aang'a gelecekte Ateş Bükücü olmayı öğretecek olan kişidir.
Zuko, babasının gözünde kaybolan onurunu yeniden kazanmak için Avatar'ı yakalamayı saplantı haline getirmiştir. Karakteri dizi boyunca yaşadığı olaylar nedeniyle çok olgunlaşır. O, şımarık bir prens olarak başladığı yolculuğunda zamanla duygularını ve düşüncelerini kontrol etmeyi öğrenir ve gerçek bir kral gibi davranmaya başlar. Çoğunlukla karşısındakilere soğuk davransa da, karakteri gereği ihtiyacı olanlara yardım etmekten çekinmez.
Zuko, babası Ateş Lordu ile girdiği düelloda babasına karşı şavaşmayı reddeder ve yüzünde bir yara izi ile yaşamak zorunda kalır. Amcasını Iroh'u babası gibi görür, yerine koyar. Çoğu kez kızıp ihanet etsede amcasını babasından çok sever.
Son bölümlerde Ateş Bükücülük sanatının iyi yanını öğrenir ve uzun zamandır uyuyan potansiyelini keşfeder. Ayrıca Zuko'nun baba tarafından dedesi büyük savaşı başlatan kral Sozin, anne tarafından dedesi ise Avatar Roku'dur. Gariptir ki bu iki kişi (Avatar Roku ve kral Sozin) küçükken çok yakın arkadaştılar. Ama Sozin Roku'yu öldürür.
The Western Air Temple adlı bölümde Zuko, Aang'in grubuna geçmiştir. The Firebending Masters bölümünde ise Aang'e ateş bükmeyi öğretmiştir.